"Król" Szczepan Twardoch/ DKK dla dorosłych

Podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, które odbyło się 28 marca omawialiśmy książkę "Król" Szczepana Twardocha. Jest to powieść, która przenosi czytelnika w czasy międzywojennej Polski, wkraczając w świat pełen kontrastów, tajemnic i namiętności. Twardoch mistrzowsko przedstawia portret tytułowego "Króla" – mężczyzny, który jest nie tylko bohaterem, ale również symbolem zmagania się z przeszłością i poszukiwania tożsamości.

W książce ukazany jest skomplikowany krajobraz społeczno-polityczny tego okresu, ale nie wszyscy są przekonani co do autentyczności i obiektywizmu tej wizji. Język Twardocha, choć bezpośredni i prosty, dla niektórych może wydawać się zbyt surowy i pozbawiony subtelności. Autor nie unika trudnych tematów, ale sposób ich przedstawienia może być dla niektórych czytelników niezbyt przekonujący.
Dyskusja na temat tej książki była intrygująca i pouczająca, nasze uczestniczki wspominały opowieści swoich rodziców, którzy byli naocznymi świadkami różnych, trudnych wydarzeń w tamtym czasie. Mimo różnicy zdań, każde nasze spotkanie przebiega w miłej oraz kulturalnej atmosferze.
Przypominamy również, że nasz klub przyjmuje nowych członków, a kolejne spotkanie odbędzie się 27 maja o 12:30.

 

messenger_creation_e2ff96d2-e929-4bf3-83c5-0d3d935d2a35

„Labirynt fauna” Guillermo del Toro, Cornelii Funke/ DKK dla dzieci

20 marca 2024 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży. Tym razem tematem przewodnim stała się problematyka powieści „Labirynt fauna” autorstwa Guillermo del Toro i Cornelii Funke. Na początku scharakteryzowaliśmy czasy wojennej zawieruchy i próbowaliśmy sobie wyobrazić, jak można było uciekać od tak traumatycznej rzeczywistości. Poznaliśmy postać młodej Ofelii, która starała się odnaleźć swój własny sposób. Uczniowie wysłuchali fragmentu tekstu zatytułowanego „Labirynt”. Następnie rozważaliśmy symbolikę tego określenia. Każdy z klubowiczów otrzymał drukowany labirynt i musiał dotrzeć do jego wnętrza. Zadanie miało na celu uzmysłowienie młodzieży, że nawet te najbardziej skomplikowane problemy można rozwiązać, choć czasami zajmuje to sporo czasu i wymaga dużego zaangażowania.  

 

Moderator: Kamila Kamińska

fb-3

 

„Silva rerum II” Kristiny Sabaliauskaitė/ DKK dla dorosłych

26 lutego 2024 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem omawianą książką była „Silva rerum II” wyjątkowej pisarki Kristiny Sabaliauskaitė. Ta napisana wysublimowanym językiem powieść, ukazuje losy mieszkańców Wilna podczas epidemii dżumy w XVIII w. Wszystkie obecne na spotkaniu Panie doceniły autorkę za wartość historyczną i literacką jaką niesie ta lektura - wspomniałyśmy również o znakomitej pracy tłumacza podczas przekładu. Kwiecisty, momentami poetycki język, a także wyjątkowa narracja książki sprawiły, że losy bohaterów nie były nam obojętne i z miłą chęcią sięgniemy po kolejne tomy serii tej autorki.

 

20240226_123942

„Harry Potter i kamień filozoficzny” J.K. Rowling/ DKK dla dzieci

26 lutego odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci, z udziałem uczniów klasy 4 Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II we Wschowie. Po krótkim przedstawieniu się i przybliżeniu zasad funkcjonowania klubu, dzieci wysłuchały fragmentu bestsellerowej powieści „Harry Potter i kamień filozoficzny” autorstwa J.K. Rowling. Następnie sprawdziliśmy nasze zdolności magiczne, wykonując ciekawe eksperymenty, ponadto Tiara Przydziału przyporządkowała uczestników do odpowiednich drużyn. Na zakończenie odbył się Turniej o Puchar Domów: dzieci wzięły udział w quizie o Hogwarcie, zbierając punkty dla swojej grupy. Wygrały Ślizgonki, reprezentujące Slytherin.

Moderator: Kamila Kamińska

 

fb-8

„Świąteczna przesyłka” Jürgena Banscherusa/ DKK dla dzieci

11 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży, z udziałem uczniów klasy 4 b Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II we Wschowie. Tym razem dzieci odsłuchały pierwszy rozdział powieści Jürgena Banscherusa pt. „Świąteczna przesyłka”, stanowiący wprowadzenie do zagadki detektywistycznej. Każdy z uczestników otrzymał kartkę z innym fragmentem tekstu. Mieli oni za zadanie wcielić się w rolę małych detektywów i rozwiązać sprawę, by odpowiedzieć na pytania: kto podpalał śmietniki, kiedy to robił, jaki miał motyw i co stanowiło ostateczny dowód jego winy? Uczniowie odczytali wylosowane teksty, spróbowali ułożyć je w odpowiedniej kolejności, po czym przeprowadziliśmy krótką debatę, która pozwoliła dzieciom na wytypowanie właściwych odpowiedzi.

Moderator: Kamila Kamińska

fb5