Historia Biblii i Rozwoju Piśmiennictwa – Księga, Która Przetrwała Wieki... – wernisaż

7 maja, godz. 17.00, 
Galeria / łącznik Biblioteki Norwida, al. Wojska Polskiego 9 

Wernisaż wystawy "Historia Biblii i Rozwoju Piśmiennictwa – Księga, Która Przetrwała Wieki..."

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza na wystawę "Historia Biblii i rozwoju piśmiennictwa", którą można zwiedzać w dniach od dnia 2 maja do 31 maja w Galerii i łączniku Biblioteki Norwida (parter).
Wystawa wpisuje się w organizowany w naszej Książnicy XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji 7 maja o godz. 17.00 odbędzie się Wernisaż Wystawy z udziałem kustosza Michała Dutkowskiego, który opowie o prezentowanych eksponatach. Grupy zorganizowane, które chciałyby w tych dniach wziąć udział w zwiedzaniu wystawy z kustoszem, prosimy o rezerwację w Dziale Informacji Regionalnej i Bibliograficznej pod numerem tel. 68 45 32 606 oraz 68 45 32 629.

O Wystawie "Historia Biblii i rozwoju piśmiennictwa"

Wystawa reprezentuje historię Pisma Świętego oraz to, w jaki sposób przez 3,5 tysiąca lat było tworzone, przepisywane, drukowane, a także kto brał w tym udział i jak dotrwało ono do naszych czasów. W trakcie trwania ekspozycji będzie można dotknąć większość eksponatów. Wziąć w ręce zwoje papirusu, zapisane na zwierzęcej skórze Pisma Hebrajskie oraz zadrukowany papier czerpany. Zaprezentowane zostaną między innymi replika Dziesięciu Przykazań – Tablic Mojżeszowych, pierwsza stronica Pisma wydrukowana tekstem hebrajskim, repliki rękopisów Qumran oraz przekład tekstów hebrajskich na język grecki – Septuaginta i język łaciński – Wulgata. Wyeksponowane będą również późniejsze treści Pisma drukowanego, m.in. Biblia Gutenberga, Erazma z Rotterdamu czy protestancka Biblia Genewska. Pojawią się tłumaczenia stworzone w Polsce, takie jak Biblia Gdańska, Biblia Jana Leopolity czy Biblia Brzeska stanowiące nasze dziedzictwo.

Prezentowane zbiory pochodzą od prywatnych fundatorów, którzy dostarczają swoje faksymile i reprinty dla celów edukacyjnych i niekomercyjnych. Projekt jest interaktywnym sposobem zapoznania zwiedzających z historią powstania Biblii i rozwoju piśmiennictwa. Jest opowieścią obrazującą 1500 lat historii powstania jednej tylko książki – Pisma Świętego. Kolejne 2000 lat to historia powstawania przekładów Pisma Świętego na języki narodowe. W trakcie zwiedzania będzie można się przyjrzeć słowom zapisanym na kamiennych tablicach, na skórach zwierzęcych, papirusie i pergaminach oraz zobaczyć pierwszą czcionkę i ręcznie zapisane karty w językach, w których została spisana ta ponadczasowa lektura. Wystawiane będą też faksymile i reprinty pierwszych wydań w języku angielskim, niemieckim, polskim, po grecku, po łacinie i hebrajsku.

Na wystawie udostępnimy również pozycje ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

historia-biblii-wystawa-1

 

 

 


Drukuj