OFERTA DLA MŁODZIEŻY

Z zasobów i wydarzeń adresowanych do młodzieży można skorzystać w kilku agendach biblioteki, są to m.in.:

Działania/Projekty

Letnia i Zimowa Czytelnia Norwida

Zajęcia dla czytelników w wieku przedszkolnym oraz szkolnym, w czasie wakacji oraz ferii zimowych na terenie filii miejskich oraz gmachu głównego Biblioteki. Warsztaty plastyczne z książką, warsztaty rękodzielnicze, spotkania autorskie, warsztaty literackie/pisarskie, spektakle, koncerty itp.

DKK – Dyskusyjne Kluby Książki

W Bibliotece Pana Kleksa oraz filiach miejskich prężnie działają dyskusyjne kluby dla młodych czytelników. Spotkania skupiają się na luźnych rozmowach o wybranej wcześniej książce i działaniach warsztatowych wokół wybranego tematu.

Lekcje biblioteczne

Zajęcia dla klas szkolnych, które chcą poznać zasady funkcjonowania Biblioteki, jako miejsca, z którego mogą korzystać i spędzać w nim przyjemnie czas. Młodzież poznaje zbiory dostępne w Bibliotece, specyfikę poszczególnych działów oraz ofertę zajęć zorganizowanych.

Gry bez prądu

Cykliczne wydarzenie dla młodzieży i dorosłych polegające na swobodnym spotkaniu przy grach planszowych organizowane przez mediatekę Góra Mediów wokół wybranej przez uczestników gry.

Szachy

W mediatece Góra Mediów odbywają się spotkania młodych miłośników szachów. Mogą oni tu doskonalić swoje umiejętności pod okiem doświadczonego trenera.

Galeria Na Górze

To nowoczesna przestrzeń, w której prezentujemy głównie twórczość młodego pokolenia artystów.

Zasoby

Zbiory Centrum Bibliotecznego oraz przeznaczone dla Młodzieży dostosowane są do grupy wiekowej od 9 do 16 lat. Znajdują się w strefie „Ja i Ty”, dzielącej księgozbiór na 4 główne kategorie wiekowe, co pozwala w prosty sposób dotrzeć do odpowiedniej pozycji. Osobno rozmieszczona jest literatura popularno-naukowa, obcojęzyczna, komiksy, audiobooki oraz filmy DVD.

Zbiory Mediateki Góra Mediów w bardzo dużej części przeznaczone są z myślą o młodzieży. Znajdują się w kilku wydzielonych strefach: Muzycznej (płyty CD i winylowe), Filmu (płyty DVD), Audiobooków (książka mówiona na mp3) oraz Ebooków (książka elektroniczna, czytniki książek).

Legimi oraz PocketBook

Platforma Legimi udostępnia dziesiątki tysięcy książek za pomocą darmowego kodu dostępnego w bibliotece. Książki elektroniczne można odtwarzać także za pomocą dostępnych do wypożyczenia czytników PocketBook.

Stanowiska komputerowe

W centrum Bibliotecznym oraz filiach miejskich dla młodzieży dostępne są stanowiska komputerowe z dostępem do internetu. W tym miejscu można pouczyć się, pograć, poczytać książki i prasę czy napisać pracę. W Mediatece Góra Mediów można skorzystać z wydzielonej przestrzeni do pracy na własnym laptopie/tablecie.

Kącik gier

Wydzielone miejsce w Centrum Bibliotecznym, w którym znajduje się mnóstwo gier planszowych różnego rodzaju - edukacyjnych, matematycznych, logicznych, towarzyskich itp. Młodzi ludzie mogą tu przyjemnie spędzić czas z rówieśnikami.

PlayStation

W mediatece Góra Mediów oraz Szklana Pułapka na miłośników gier czekają 3 konsole PlayStation 3 i 4 oraz okulary VR (Virtual Reality).

Konkursy

Wyzwania czytelnicze

To konkurs skierowany dla młodzieży szkolnej polegający na pisaniu recenzji/rekomendacji/opisu książki wpisującej się w temat miesiąca.

Turniej konsolowy

Mediateka Góra Mediów organizuje raz na kwartał turniej na konsolach PlayStation, czyli rozgrywki o puchar Góry Mediów w grach: Fifa i Mortal Kombat.

Konkursy wiedzy o...

Są to imprezy polegające na rywalizacji drużynowej bądź indywidualnej, która oparta jest o znajomość konkretnej książki, lub twórczości danego autora. Odbywają się one nieregularnie i zawsze cieszą ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej, jak np. Konkurs o Harrym Potterze.

TYSIĄCE KSIĄŻEK

DO WYPOŻYCZENIA OD RĘKI